Czy wszystkie filtry słoneczne są bezpieczne?
Spragnieni słońca? Po długiej zimie w końcu rozpieszcza nas wiosna! Słońce to synonim życia, energii i radości! Jego blask poprawia humor, nastraja optymizmem i dodaje sił. Niestety ma też swoja „ciemną stronę”- to niewidzialne dla ludzkiego oka, niebezpieczne promieniowanie UV. W euforii ciepłych spacerów i przejażdżek rowerowych pamiętajmy o ochronie skóry. Jakie kosmetyki wybrać? Czy wszystkie na pewno są bezpieczne? Na co zwrócić uwagę? Za chwilę wszystko będzie jasne – jak słońce!
Słoneczna witamina D
Sławna i cenna witamina D to właśnie zasługa słońca! To rozpuszczalny w tłuszczach hormon steroidowy, który powstaje w skórze (a dokładniej w sebum) podczas ekspozycji na promienie UVB. W ciągu 48h witamina ta jest wchłaniana do krwioobiegu. (Ciekawostka – dlatego nie należy myć skóry mydłem zaraz po opalaniu! Pozwólmy się wchłonąć dobroczynnym składnikom). Każda komórka naszego ciała wyposażona jest w receptor witaminy D. W lutym 2017 roku w “British Medical Journal” opublikowano wyniki badań, które dowodzą związku między poziomem tego hormonu we krwi, a zapadalnością na różne schorzenia. Brak witaminy D może zwiększać ryzyko infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci, negatywnie wpływać na układ kostny, immunologiczny, hormonalny, rozrodczy, wpływać na zaburzenia snu, depresję, nadciśnienie, demencję, chorobę Alzheimera, choroby nowotworowe.
Michael F. Holick, amerykański profesor medycyny, fizjologii i biofizyki w Boston University Medical Center opierając się na dziesięcioleciach badań, w swojej książce „The Vitamine D Solution” twierdzi: „Organizm potrzebuje rozsądnej ilości niezabezpieczonej ekspozycji na słońce.”
Złoty środek? Stopniowo, mądrze i z umiarem. Zaleca się odkrycie ramion i nóg przynajmniej na 15 minut, dwa, trzy razy w tygodniu. Jednak nigdy nie w godzinach największego nasłonecznienia!
Zobacz: Alergia kontaktowa u dzieci
7 słonecznych porad
Szukaj cienia w godzinach 10.00-16.00 |
Sprawdzaj indeks UV, który pokazuje bezpieczny czas na słońcu bez filtra |
Nie doprowadzaj do oparzeń skóry |
Stosuj ubrania okrywające ciało – kapelusz, okulary przeciwsłoneczne |
Obserwuj skórę i raz w roku rób przegląd skóry u lekarza |
Chroń niemowlęta, osoby starsze i o jasnej karnacji przed działaniem słońca |
Stosuj bezpieczne dla zdrowia, hipoalergiczne filtry UVA i UVB kilka razy dziennie i zawsze po wyjściu z wody |
A skoro już mowa o kosmetykach z filtrem… Jakie produkty wrzucić do wakacyjnej kosmetyczki? Na co zwrócić uwagę?
Wybieraj bezpieczne filtry nieprzenikające
I tu muszę Was ostrzec… Na rynku znajdziecie wiele kosmetyków zawierających w składzie filtry przenikające. To substancje ukryte pod skomplikowanymi nazwami (np. EtylhexylMethoxycinnamate, Oxybenzone, Octocrylene, Benzophenone-3, – 4, -10, Homosalate, Methylbenzylidene Camphor, OctylDimethyl PABA), które wnikają do krwiobiegu i mogą zachowywać się w naszym organizmie jak hormony. Ślady filtra UV benzophenone-3 znaleziono w próbkach moczu u 96% badanych osób, a ślady kilkunastu rodzajów filtrów stwierdzono w 85% próbek mleka z piersi badanych kobiet. Wiele badań wskazuje, iż mogą wpływać na zaburzenia układu hormonalnego, tarczycy, endometriozę, choroby hormonozależne, u dzieci na zaburzenia rozwoju. Są wyjątkowo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, matek karmiących, małych dzieci i tych w okresie dojrzewania.
Świadomy wybór
Zawsze czytaj skład kosmetyków. Uważaj na silne alergeny i filtry przenikające. Najbezpieczniejsze są filtry mineralne, czyli fizyczne, nieprzenikające przez skórę. Bezpieczne już od pierwszych dni życia, zalecane przede wszystkim dla dzieci do 3 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących. Minusem ich jest pozostawianie białej powłoki na ciele. Oznacza to jednak, że minerały pokrywają skórę zewnętrzną barierą chroniącą i odbijającą promienie UV. Dlatego też ostrożnie podchodzić należy do kremów z filtrem mineralnym w postaci NANO (nanocząsteczek), gdyż te stworzone mikrocząsteczki minerałów mogą przez skórę przenikać…
Starsze dzieci i dorośli wybierają chętniej kremy z filtrami chemicznymi, gdyż te nie pozostawiają białej powłoki (wchłaniają się). Dlatego tak ważne jest, aby były bezpieczne, o czym piszę wyżej.
Pamiętać również należy, iż w czasie ekspozycji słonecznej, w wyniku fotoreakcji, ryzyko alergii na alergeny zawarte w kosmetyku wzrasta. Warto wybierać bezpieczne, prawdziwie hipoalergiczne, bezzapachowe kremy. Substancje zapachowe i barwniki to najsilniejsze alergeny!
Sprawdź: Wakacje? Nie od wszystkiego! O tym, nie możesz zapomnieć na urlopie
Jaki faktor?
W naszej szerokości geograficznej, podczas krótkotrwałej ekspozycji na słońce (np. droga do pracy) wystarczy SPF15, podczas dłuższej i na wakacjach wybierz filtr SPF30. Ten zatrzymuje aż 98% słonecznych. Nie ma kremów chroniących 100%. Każdy większy faktor musi zawierać więcej substancji chemicznych, dlatego wielu specjalistów zaleca większe faktory tylko do stosowania miejscowego.
SPF wskazuje procent promieni UVB, które blokuje filtr :
• Filtr mineralny SPF 30 blokuje UVB w ponad 98%,
poniżej przykładowe procenty dla filtrów chemicznych: • SPF 15 – 93,3% UVB • SPF 30 – 96,6% UVB • SPF 50 – 98% UVB
• Ochrona UVA stanowi co najmniej 1/3 ochrony UVB, więc krem z SPF 15 chroni przed promieniowaniem UVA co najmniej na poziomie SPF 5. |
Uff, jak gorąco
Wymarzony urlop, wczasy, egzotyczne kraje. Na samą myśl można się rozmarzyć… Pamiętaj jednak, że nie tylko tam potrzebne są kosmetyki ochronne. Spacer z dzieckiem? Jazda na rowerze? I tu przydadzą się bezpieczne kremy z filtrem.
Urlop bez niespodzianek
Kompletując wakacyjną kosmetyczkę warto zwrócić uwagę na cenę i pojemność produktu, ale również na skład! Upewnijmy się, że kupujemy bezpieczne, naturalne, hipoalergiczne, najlepiej certyfikowane produkty, a nie tylko hucznie rozreklamowany specyfik i marketingowe hasło.
Po zachodzie słońca
Spacer się udał? Dzień na plaży można zaliczyć do udanych? To wspaniale! Pamiętajcie tylko, że to nie koniec słonecznej pielęgnacji. Ważną rolę odgrywają tu balsamy „po opalaniu”. Przesuszona słońcem skóra potrzebuje dobroczynnej dawki nawilżenia i regeneracji.
Poza kremami przeciwsłonecznymi na rynku można znaleźć wiele innych gadżetów idealnych na lato – bambusowe termoregulacyjne tekstylia do wózka, okulary przeciwsłoneczne chroniące oczka pociech przed niebezpiecznym promieniowaniem, a nawet stroje kąpielowe z filtrami chroniącymi skórę najmłodszych.
Pięknej pogody i radości!
Wszystko już wiecie, kosmetyki chroniące przed promieniowaniem nie mają przed Wami tajemnic. Wrzućcie krem do torebki i pędźcie na spacer albo rower. Odświeżcie swoje kosmetyczki i planujcie piękne wakacje!
Cieszcie się słońcem i zdrową skórą przez całe lato.