Wiosna w tym roku wyjątkowo rozpieszcza nas słońcem! To sprawia, że mimo trudnej dla nas wszystkich sytuacji związanej z koronawirusem i narodowej kwarantanny jest promyczek, który wprawia nas w dobry nastrój. Cieszcie się pogodą, spacerujcie, a jeśli macie taką możliwość to wypoczywajcie na balkonach, tarasach i w ogródkach. Przy tej okazji nie zapominajcie jednak, że należy zrobić wszystko, by chronić skórę. Jak chronić się przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu? Jakie kosmetyki wybrać i na co zwracać uwagę? Dziś bierzemy ten temat pod lupę.
Czego unikać?
Na rynku znaleźć można szeroką gamę produktów przeciwsłonecznych. Pamiętaj jednak, aby wybierać świadomie z myślą o swoim zdrowiu. Znane są z pewnością Wam określenia filtry przenikające? Jest wiele badań wskazujących na to, iż niektóre substancje wnikają do głębszych warstw skóry i krwiobiegu i mogą mieć poważny, negatywny wpływ na zdrowie. To tzw. substancje endokrynnie czynne, czyli mogące wpływać ma pracę układu hormonalnego. Mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, a także dla dzieci i młodzieży wpływając na rozwój. Udowodniono w badaniach naukowych, że substancje chemiczne, zwane popularnie filtrami chemicznymi przedostają się do głębokich warstw skóry człowieka. Ślady np. filtra UV benzophenone-3 znaleziono w próbkach moczu u 96% badanych osób, a ślady kilkunastu rodzajów filtrów stwierdzono w 85% próbek mleka z piersi badanych kobiet.* Substancje, o których mowa są ukryte w składzie INCI kosmetyków pod nazwami: Etylhexyl Methoxycinnamate inaczej nazywany, Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor oraz Octyl Dimethyl PABA
Dla dzieci
Trzeba być czujnym, ale z odpowiednią ściągą bez problemu można znaleźć całkowicie bezpieczne kosmetyki. Najbezpieczniejszą, rekomendowaną dla najmłodszych i kobiet w ciąży ochroną przed słońcem są kremy z filtrem mineralnym. Tworzy on fizyczną barierę w postaci zewnętrznej membrany na skórze. Znajdziecie go oczywiście w asortymencie naszego sklepu.
Filtr mineralny nie wnika w skórę, a dzięki warstwie pozostającej na jej powierzchni odbija i rozprasza promienie słoneczne. To naturalny sposób ochrony skóry przed słońcem. ważne jest, aby minerał nie występował w postaci NANO cząsteczek, czyli mikrocząsteczek, które są podejrzewane o wnikanie do organizmu. Jedynym filtrem słonecznym dopuszczonym przez międzynarodową organizację ECOCERT w produkcji kosmetyków naturalnych jest mineralny, ale nie w postaci NANO cząsteczek. Takie produkty są bezpieczne nawet dla dzieci już od pierwszych dni życia.
Dla dorosłych
Niektórym może przeszkadzać biała warstwa wyraźnie widoczna na ciele. Tu gorąco polecam produkty, w których składzie znajdziemy bezpieczne filtry chemiczne, które
Ethylhexyl Triazone,
Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate,
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine,
To substancje, które są bezpieczne, uznane przez rzetelne międzynarodowe organizacje certyfikujące, m.in. AllergyCertified. W naszej ofercie znajdziecie bezpieczne kremy do ciała i twarzy nadające się także pod makijaż.
Rodzaje promieniowania:
Mówiąc o kremach z filtrem i słońcu, muszę też poruszyć temat promieniowania. Wiesz, że istnieją dwa rodzaje?
UV-A – promieniowanie o największej długości fali, przenika przez szkło i dociera do głębokich warstw skóry, powodując uszkodzenia włókien kolagenowych, przyspiesza procesy starzenia
UV-B – to promieniowanie o krótszej długości fali, filtrowane przez powłokę atmosferyczną oraz szyby. Odpowiedzialne jest za odczyn rumieniowy, pigmentację skóry czyli opaleniznę i oparzenia słoneczne. Pozytywnym aspektem jego działania jest stymulacja syntezy witaminy D3 zachodząca w naszej skórze, a dokładnie w jej sebum.
Zdrowie na pierwszym miejscu
Bez względu na to, co kupujecie. Wybierając kosmetyki – nie tylko te z filtrem przeciwsłonecznym upewnij się, że wybierasz bezpieczny, certyfikowany produkt, a nie kierujesz się tylko chwytliwymi hasłami reklamowymi.
Istnieje też kilka ważnych zasad dotyczących bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu wiosną i latem. Po pierwsze unikaj słońca w godzinach okołopołudniowych. Po drugie ubieraj się tak, żeby okryć ciało. Tu świetnie sprawdzi się kapelusz, czy okulary przeciwsłoneczne. Stosuj bezpieczne kremy z filtrem i dbaj o najbliższych – w szczególności dzieci oraz osoby starsze. Zrób wszystko, by nie doprowadzić do poparzeń skóry! Idealnie też będzie, jeśli raz w roku pojawisz się u dermatologa na kontrolę. To wszystko może brzmi przerażająco, ale słońce przecież jest naszym przyjacielem! Wystarczy tylko umiejętnie z niego korzystać. Życzymy udanego wypoczynku i pięknej pogody!