Początek wiosny i pierwsze słoneczne popołudnia to idealny moment, żeby przypomnieć sobie o pielęgnacji skóry kremami chroniącymi przed promieniowaniem. Jak wybrać odpowiednie kremy z filtrem?
Oczywiście warto używać ich cały rok, ale nie każdy to praktykuje. Czasem używamy kremów z SPF pod makijaż, a z oczywistych względów pomijamy kremowanie całego ciała. Warto jednak pamiętać, że słońce dosięga nas nie tylko podczas opalania – ale także podczas szybkich spacerów, a nawet przez szyby samochodu. Warto więc zgłębić temat i uzbroić się w kosmetyki, które posłużą nam przez najbliższe słoneczne miesiące.
Niestety na rynku można znaleźć kosmetyki zawierające w składzie niebezpieczne filtry przenikające!
To szkodliwe substancje ukryte pod nazwami: Etylhexyl Methoxycinnamate inaczej nazywany, Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor oraz Octyl Dimethyl PABA, które wnikają do krwiobiegu i sieją prawdziwe spustoszenie w organizmie. To tzw. substancje endokrynnie czynne, czyli mogące wpływać ma pracę układu hormonalnego. Mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, a także dla dzieci i młodzieży w okresie dorastania. Udowodniono w badaniach naukowych, że substancje chemiczne, zwane popularnie filtrami chemicznymi przedostają się do głębokich warstw skóry człowieka. Ślady np. filtra UV benzophenone-3 znaleziono w próbkach moczu u 96% badanych osób, a ślady kilkunastu rodzajów filtrów stwierdzono w 85% próbek mleka z piersi badanych kobiet.*
Jakie kremy z filtrem wybrać dla dzieci?
Trzeba być czujnym, ale z odpowiednią ściągą bez problemu można znaleźć całkowicie bezpieczne kosmetyki. Najbezpieczniejszą, rekomendowaną dla najmłodszych i kobiet w ciąży ochroną przed słońcem są kremy z filtrem mineralnym. Tworzy on fizyczną barierę w postaci zewnętrznej membrany na skórze. Filtr mineralny nie wnika w skórę, a dzięki warstwie pozostającej na jej powierzchni odbija i rozprasza promienie słoneczne. To naturalny sposób ochrony skóry przed słońcem. ważne jest, aby minerał nie występował w postaci NANO cząsteczek, czyli mikrocząsteczek, które są podejrzewane o wnikanie do organizmu. Jedynym filtrem słonecznym dopuszczonym przez międzynarodową organizację ECOCERT w produkcji kosmetyków naturalnych jest mineralny, ale nie w postaci NANO cząsteczek. Takie produkty są bezpieczne nawet dla dzieci już od pierwszych dni życia.
W ofercie kosmetyków Derma Eco Baby Sun znajdziecie produkt właśnie z filtrem mineralnym, który sprawdzi się idealnie. To aż 100% składników pochodzenia naturalnego, w tym składniki prosto z organicznych upraw. Kosmetyk jest zgodny z najnowszymi zaleceniami Unii Europejskiej. Zapewnia bezpieczeństwo – co zostało potwierdzone certyfikatami AllergyCertified, Astma-Allergi Danmark, Nordic Ecolabel oraz Ecocert Organic. Zatrzymuje, aż 98% promieni. Nie zawiera szkodliwych NANO cząstek. Może być stosowany od pierwszych dni życia. Nie zawiera zapachów, barwników, dzięki czemu jest prawdziwie hipoalergiczny.
Jakie kosmetyki z filtrem wybrać dla starszych dzieci i dla dorosłych?
Dla osób, które niekoniecznie chcą pokrywać ciało białą, nieprzepuszczalną warstwą filtra mineralnego, polecamy produkty, w których składzie znajdziemy bezpieczne filtry chemiczne:
- Ethylhexyl Triazone,
- Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate,
- Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine.
To substancje, które są bezpieczne, uznane przez rzetelne międzynarodowe organizacje certyfikujące, m.in. AllergyCertified.
W ofercie Derma Sun czeka na Was kilka kosmetycznych perełek. W kremie, w sprayu, a także w wygodnym opakowaniu typu roll-on. Marka Derma także proponuje linię KIDS – dla dzieci powyżej trzeciego roku życia – z ochroną 30 lub 50 SPF. Czeka także szeroki wachlarz produktów dla dorosłych 15, 30 i 50 SPF – olejki, kremy, balsamy, a nawet wspaniały sztyft, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji uszu, nosa, a także skóry pokrytej tatuażami.
Rodzaje promieniowania:
Mówiąc o kremach z filtrem i słońcu, musimy też poruszyć temat promieniowania. Wiesz, że istnieją dwa rodzaje?
- UV-A – promieniowanie o największej długości fali, przenika przez szkło i dociera do głębokich warstw skóry, powodując uszkodzenia włókien kolagenowych, przyspiesza procesy starzenia;
- UV-B – to promieniowanie o krótszej długości fali, filtrowane przez powłokę atmosferyczną oraz szyby. Odpowiedzialne jest za odczyn rumieniowy, pigmentację skóry, czyli opaleniznę i oparzenia słoneczne. Pozytywnym aspektem jego działania jest stymulacja syntezy witaminy D3 zachodząca w naszej skórze, a dokładnie w jej sebum.
*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=22612478
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997468/