Skóra kobiety w ciąży może reagować na różne substancje inaczej niż dotąd. Warto poświęcić jej szczególną uwagę i uważnie obserwować wszelkie oznaki nadchodzącej alergii lub nadwrażliwości. A może to najlepszy czas, aby przyjrzeć się produktom, które stosujemy?
Spokojnie, to nie alergia
Skóra kobiety w ciąży może być bardziej wrażliwa, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się u niej nadwrażliwości na niektóre produkty kosmetyczne czy chemiczne, jak również na perfumy. Pojawiające się wtedy reakcje skórne w postaci miejscowej wysypki czy świądu nie muszą oznaczać alergii. Reakcje alergiczne obejmują przede wszystkim problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy, rozprzestrzenioną wysypkę.
Czy ciąża działa antyalergicznie
W czasie ciąży system immunologiczny kobiety reaguje mniej gwałtownie. Powodem tego jest przeciwdziałanie „odrzucenia” ciąży – część materiału genetycznego dziecka jest „obca”. Z tego powodu u kobiet, które wcześniej chorowały na alergię objawy często ulegają złagodzeniu i niewielka ilość kobiet odczuwa je w większym stopniu.
Zobacz: Jasne jak słońce! Czyli wszystko o kremach z filtrem
Kremy na rozstępy
Bez względu na to, czy ciężarna kobieta ma alergię, czy też nie, zaleca się stosowanie w tym okresie kosmetyków mających w swoim składzie niewiele składników, które wcześniej nie powodowały uczuleń.
Jeśli kobieta wybiera krem na rozstępy po raz pierwszy, dobrze, aby kierowała się kilkoma prostymi zasadami. Produkty perfumowane, zawierające barwniki czy parabeny, zostawmy na półkach sklepowych (aptecznych). Poszukajmy takich, które będą delikatne i odpowiednie dla nas, a dzięki temu również dla dziecka. Nie jest to też czas, w którym warto wypróbowywać nowe preparaty do stosowania na skórę.
Pachnące niebezpieczeństwo
Proszki do prania nierzadko zawierają wiele składników, które mogą powodować uczulenia, a ponadto ich zapach może być drażniący dla organizmu kobiety spodziewającej się dziecka. Dlatego też w przypadku wyboru proszku do prania kobiety powinny kierować się nie tylko składem, ale również własnym powonieniem. Zapach proszku będzie pozostawał jeszcze przez jakiś czas na ubraniach czy pościeli, dlatego nie może być drażniący.
Najlepiej zrezygnować z używania płynów do płukania – zawierają one mieszaniny substancji zapachowych, które mogą nie tylko uczulać, ale również powodować złe samopoczucie kobiety, która jest w ciąży. Alternatywą są produkty do prania dla dzieci.
Sprawdź: Alergia kontaktowa u dzieci
Teoria i praktyka
Przedstawione powyżej porady prawdopodobnie nie znajdą zastosowania dla kobiet, u których w ciąży występuje nadwrażliwość na zapachy. W takim przypadku nawet najlepszy skład kosmetyku czy proszku nie przekona do kupna, jeśli jego zapach wydaje się zbyt silny lub po prostu nieprzyjemny. Wybór produktu bezzapachowego będzie w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nawet jeśli początkowo zapach wydaje się odpowiedni, po pewnym czasie, wraz z używaniem, może powodować u kobiety nieprzyjemne odczucia, a nawet mdłości. Substancje zapachowe są najczęstszą przyczyną nabytych alergii kontaktowych u niemowląt, a to powinno stać się główną motywacją do porzucenia intensywnie pachnących kremów, żeli pod prysznic i proszków do prania.